Mało znane Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to niewielka osada położona tuż na początku Mierzei Wiślanej, przy drodze numer 501. Znajduje się w gminie Sztutowo, zaledwie 56 km od Gdańska. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej Mierzei, jak i Trójmiasta.

Nie zawiedzie się ten, kto szuka tutaj ciszy i spokoju. Różnorodna baza noclegowa [➜Kąty Rybackie noclegi] zaspokoi z kolei największe wymagania. Pierwsze informacje na temat osady pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XVII wieku. Na swoją siedzibę Kąty Rybackie wybrał angielski kupiec H. Wilhelm Ramsey. Z czasem mieszkańców w zaczęło tu przybywać. Pod koniec XVIII wieku pojawiła się pierwsza karczma na Mierzei Wiślanej, właśnie w tym miejscu. Po drugiej wojnie światowej Kąty Rybackie przynależały do Polski. Od północy, od strony Morza Batyckiego oddziela je pasmo sosnowego lasu. Na brzeg można dotrzeć pieszo, pokonując około 200 m bądź też skorzystać z meleksu.

Dzisiaj Kąty Rybackie słyną ze wspaniałej plaży, doskonałej świeżej rybki z Bałtyku, kormoranów oraz latawców. Tajemniczy świat kormoranów można odkrywać w Rezerwacie „Kąty Rybackie“. Na 10,8 ha, na wysokich sosnach swoje gniazda wiją te jedne z największych szkodników morskich. W Zachodniej Europie zostały niemal całkowicie wytępione. W Kątach Rybackich duży akcent postawiono na ochronę stanowisk lęgowych tego niemal wymarłego gatunku. Liczebność kormoranów czarnych w 2009 .r wynosiła ponad 9 000 par.

Kąty Rybackie przyciągają też coraz większa liczbę amatorów nordic walkingu. Sport ten może uprawiać niemal każdy, a okolica nadaje się do tego dobrze. Pagórkowate wzniesienia uformowane przez wydmy gwarantują trasę o urozmaiconej rzeźbie terenu. Sporo tu górek i wzniesień, dzięki czemu można solidnie popracować nad formą. Co więcej, w Kątach Rybackich w okresie jesiennym odbywa się Rajd Nordic Walking w Krainie Kormoranów. Zewsząd rozpościerają się wspaniałe widoki. Powietrze nasycone jodem o sporej wilgotności z pewnością pozytywnie wpłynie na cały nasz organizm.

W Kątach Rybackich znajdują się ponadto dwa porty. Ten nad Bałtykiem, dla kutrów rybackich oraz na Mierzei Wiślanej, o zdecydowanie lepszej infrastrukturze. Żeglarze mogą tu liczyć na zaplecze sanitarne, mogą również skorzystać z wypożyczalni sprzętu. To spokojna i cicha osada, gwarantująca wyborny wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>