Ciekawostki związane z Krościenkiem nad Dunajcem

Decydując się na kilkudniowy wypad do Krościenka, warto oczywiście wybrać się na górską wycieczkę (licznymi szlakami turystycznymi, które znajdują się w okolicy), jednak warto również poznać inne niezwykle ciekawe i intrygujące miejsca, które związane są z tutejszą historią. Dla tych, którzy wolą bardziej morze polecamy artykuł o Jastarni.

Wydawać by się mogło, iż Krościenko nad Dunajcem to jedynie góry, woda oraz lasy, jednak w rzeczywistości to miejsce posiadające dosyć ciekawą historię, którą upamiętniają znajdujące się w tej malowniczej osadzie budowle oraz miejsca. Chcąc poznać ciekawostki związane z Krościenkiem nad Dunajcem, należy wybrać się na krótką wycieczkę krajoznawczą, która z pewnością umili spędzony w ten sposób czas. W Krościenku znajdują się liczne kaplice, które zostały wybudowane dla upamiętnienia ofiar epidemii dwóch niezwykle groźnych dla życia chorób. W 1870 roku wzniesiono kaplicę Przemienienia Pańskiego, w której do dziś zachowały się dwa ołtarze z obrazami z końca XVII wieku. Kilkadziesiąt lat temu, kapliczka ta odgrywała rolę symbolicznej ochrony przed ponownym pojawieniem się cholery. Drugą kaplicą jest kamienna – św. Rocha, wybudowana na początku XVIII w. na pamiątkę wielkiej epidemii dżumy. We wnętrzu tej kapliczki można zobaczyć ołtarz wykonany w rokokowym stylu, na którym widnieją wizerunki św. Rocha, św. Sebastiana i św. Wawrzyńca, a także rzeźby przedstawiające św. Franciszka oraz Dominika.

Kolejną ciekawostką, o której zdecydowana większość turystów nawet nie słyszała, jest znajdujący się na czerwonym szlaku (z Krościenka na Dzwonkówkę) dawny cmentarz samobójców, który obecnie porośnięty jest przez znajdujące się na tym terenie drzewa. W dawnych czasach ciała ludzi, którzy popełnili samobójstwo, nie mogły być grzebane na poświęconym przykościelnym cmentarzu, dlatego też szczątki chowano w bardzo dużej odległości od wsi, najczęściej na leśnych dróżkach. Osoby, które targnęły się na swoje życie, chowano w leśnej gęstwinie, aż do końca XIX wieku.

Jak widać, Krościenko nad Dunajcem posiada dosyć ciekawą, ale i mroczną historię. Z pewnością niewiele osób wybierając się do tej miejscowości, odwiedza wspomniane miejsca, gdyż po prostu nie wie o ich istnieniu. Wybierając się zatem do Krościenka, warto sprawdzić nie tylko jak wygląda tutejsza baza noclegowa, ale również historia tego miejsca. Jeśli chodzi o komfortowe noclegi Krościenka nad Dunajcem, to bez problemu można tutaj znaleźć wolny pokój praktycznie przez cały rok.

3 thoughts on “Ciekawostki związane z Krościenkiem nad Dunajcem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>